Игрите на подсъзнанието: Защо забравяме или помним грешно събития

Най-често срещаните грешки на паметта, които ни подвеждат и променят спомените ни

Надя Хамдан
Игрите на подсъзнанието: Защо забравяме или помним грешно събития

©agsandrew from Getty Images via Canva.com
 

 

Случвало ли ви се е да помните дадено събитие по определен начин и да сте на 100% убедени в правотата си? Възможно е дори да си спомняте определени детайли от случката. А помните ли срама, който изпитахте, когато се оказа, че паметта ви прави номера и събитието изобщо не се е развило по този начин?

В такива моменти много хора се чувстват объркани и не могат да си обяснят на какво се дължат тези грешки в паметта. Възможно е дори да се замислят за психическото си здраве. Да, грешките в паметта могат да се дължат на някакво здравословно или психическо заболяване, както и на негативни ефекти от злоупотреба с различни субстанции. Но добрата новина е, че съществуват и немалко безобидни и често срещани причини за това да помним събитията различно. Днес ви разкриваме някои от тях.

Когнитивни предубеждения:

Когнитивните предубеждения са тези наши изконни мисли и убеждения, които карат мозъка ни да подбира и изкривява информацията, така че тя да съответства и дори потвърждава вече изграденото ни мнение за нещо. Това е сред често срещаните грешки на паметта. Можем дори да си спомним грешна или изкривена информация, която съответства на предварителните ни предубеждения.  

👉Пример: Убедени сме, че приятелят ни ще ни зареже. Затова виждаме и дори помним негови действия, които доказват намерението му. А в действителност е възможно той изобщо да не е помислял за раздяла.  

Ефектът на дезинформацията и предположението:

Тази грешка се получава, когато научаваме невярна или непълна информация за дадено събитие или случка. Това може да изкриви спомена за случката. Паметта може да бъде повлияна и от предположения или внушения, отправени ни от наши близки.

👉Пример: Помните, че сте оставили портмонето си вкъщи, но майка ви изказва предположение, че сте го забравили в магазина. И изведнъж започвате да се съмнявате в собствения си спомен.

👉Пример 2: Гледате телевизионен репортаж за катастрофа, но запомняте грешно детайлите, защото сте прочели някъде противоречива информация за същия инцидент.  

Фалшив/неверен спомен:

Понякога умът ни създава неистински спомени. Това се дължи на способността на мозъка да запълва празнотите в паметта или да създава правдоподобни истории.   

👉Пример: Спомняте си ясно как сте си купили дъвки, но се оказва, че само сте мислили да си ги купите.

Избирателно внимание:

Всички ние имаме избирателно внимание и често се фокусираме върху определени детайли. Това може да е причина няколко души да помнят едно и също събитие различно – те просто са акцентирали на различни детайли от него.

👉Пример: Гледали сте филм с приятел. Накрая обаче вие помните подробности от любовната история, които той е пропуснал. И обратното – той помни детайли от криминалната нишка, които вие дори не сте разбрали.  

Грешки в паметта, свързани с възрастта:

С напредването на възрастта паметта на хората може да бъде подложена на различни изпитания. С времето спомените могат да избледнеят или дори да се разпаднат. Затова е възможно да забравяме различни детайли от някой стар спомен. Освен това те се реконструират всеки път, когато се припомнят.  

👉Пример: Изпитваме затруднения или дори невъзможност да си спомним случка, за която дъщеря ни разказва.  

Спомени под емоция:  

Под влиянието на силните емоции паметта може да се изостри и да помним в детайли дадено събитие, защото сме изпитвали силни емоции, докато се е случвало. В същото време обаче силните емоции могат да доведат и до непълни или размити спомени, защото сме се концентрирали върху усещането по време на събитието.

👉Пример: Помните до най-дребния детайл някое радостно житейско събитие години по-късно, защото се били под силни положителни емоции, докато се е случвало.

👉Пример 2: Водите разгорещен скандал с любимия. На финала помните грешно дадени негови реплики, защото сте били под влиянието на гнева.

Грешки в паметта, предизвикани от травма или стрес:

Често срещани грешки в паметта се получават при травматично събитие. Възможно е човек да забрави дори цял епизод или да пази изкривени спомени от него. Високите нива на стрес пък могат да влошат остротата на паметта ни.

👉Пример: Често участниците в травмиращи събития ги помнят по-драматични или по-различни, защото са били под влиянието на силната емоция.

👉Пример 2: По време на интервю за работа, което е особено стресиращо за нас, може да забравим ключови факти от резюмето си, които помним, когато не сме под стрес.

👉Пример 3: Хората, подложени на травма или стрес, често блокират дадения спомен, което го заличава или изкривява.  

Грешки, свързани с преувеличаването:  

С течение на времето е възможно да се промени и начинът, по който помним дадено събитие. Особено ако често си го припомняме или го разказваме все по-пламенно.

👉Пример: След години разказване, историята за дадено пътуване или приключение може да се видоизмени до такава степен, че дори да помним преувеличен брой препятствия или детайли, които изобщо не са се случвали.

Ефектът "Мандела"

Ефектът "Мандела" е конкретен пример за колективна фалшива памет. Явлението е описано от редица учени и най-общо представлява това – голяма група хора споделят, че помнят в детайли как Нелсън Мандела е починал през 80-те години в затвора. В действителност обаче той е той е освободен и дори става президент на Южноафриканската република. Умира през 2013 година. Този феномен доказва ясно, че не всичко, което си мислим, че знаем или помним, е вярно.  

Тази статия има изцяло информативен характер и не може да замести прегледа при специалист. Ако имате притеснения, свързани с паметта си, най-добре е да потърсите професионална помощ. 

Коментирай »
Още по темата
Тълкуване на сънищата: Да разгадаем скритите послания в тези 20 често срещани сценария   Тълкуване на сънищата: Да разгадаем скритите послания в тези 20 често срещани сценария  
Наръчник за мащабно мислене: Как да бъдем успешни през новата година  Наръчник за мащабно мислене: Как да бъдем успешни през новата година 
10 грешки, които не знаем, че допускаме… И как да се справим с тях 10 грешки, които не знаем, че допускаме… И как да се справим с тях
Защо минаването през врата ни кара да забравяме? Защо минаването през врата ни кара да забравяме?
Не слуша или просто забравя? Мъжете по-трудно запомнят какво да направят Не слуша или просто забравя? Мъжете по-трудно запомнят какво да направят
Препоръчваме още
ТЕСТ: Какво животно би била според характера си? ТЕСТ: Какво животно би била според характера си?
Тодор Костадинов разказва за срещите си с популярни българи в българи в „Разкази против забрава. Анти-некролози“ (предложение за четене) Тодор Костадинов разказва за срещите си с популярни българи в българи в „Разкази против забрава. Анти-некролози“ (предложение за четене)
Седем сигурни начина да убиеш страстта Седем сигурни начина да убиеш страстта
Научно доказано: Ракията е лековита Научно доказано: Ракията е лековита
12 от най-абсурдните причини да станеш майка 12 от най-абсурдните причини да станеш майка
Изкуството на разделното хранене: Основни принципи и примерен режим Изкуството на разделното хранене: Основни принципи и примерен режим
Враговете на редовния секс – в храни и напитки Враговете на редовния секс – в храни и напитки
Искаш да задълбочиш връзката ви: Изпробвай тези три техники, с които да му вземеш ума   Искаш да задълбочиш връзката ви: Изпробвай тези три техники, с които да му вземеш ума  
„Рафаело“ от Франческо Фиорети, автор на „Тайната библиотека на Леонардо“ (предложение за четене) „Рафаело“ от Франческо Фиорети, автор на „Тайната библиотека на Леонардо“ (предложение за четене)
Десетте страни, в които се прави най-много секс Десетте страни, в които се прави най-много секс
10 непреходни правила на етикета, които всеки трябва да знае 10 непреходни правила на етикета, които всеки трябва да знае
Съветите на Изи: Кога да подстригваме, боядисваме и третираме косата    Съветите на Изи: Кога да подстригваме, боядисваме и третираме косата   
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби