Не задушавайте кърлежа с олио: 6 трика, с които сами да извадим паразита

Лекар от ВМА разяснява как се вади кърлеж и какво в никакъв случай не трябва да правим

Не задушавайте кърлежа с олио: 6 трика, с които сами да извадим паразита

Photo credit: ВМА

Десетки са болестите, които могат да се пренасят с кърлежите. Най-разпространена в България е Лаймската болест, марсилска треска, Ку-треска, разни кърлежови енцефалити, Кримска-конго хеморагична треска – последните са по-редки, но се срещат в България.

Затова е добре да имаме познания и навреме да потърсим медицинска помощ. Периодът, в който  може да се развие клиничната картина е дълъг – от 3 до 30 дни, казва старши лейтенант д-р Диляра Маринова, която е част от екипа на Катедрата по инфекциозни болести на ВМА.

Най-често след около седмица-две се появява най-характерният признак за болестта – кожен обрив зад колянната ямка, зад ушите, окосмената част на главата или около нея, около пъпа.

Как да действаме, ако видим впит паразит в кожата си  

  • Кърлеж се вади веднага, когато го видим – най-добре е това да се извърши от лекар, ако е възможно, но в никакъв случай не е задължително. Важното е да е своевременно, съветва специалистът.
  • Най-добре е да се използва инструмент като пинсета, с която да захванем кърлежа за главата, без да смачкваме тялото. Хубаво е да се захване здраво с нея, максимално близо до кожата. Опитната ръка с добър инструмент може да го извърши бързо и безболезнено. Не се прилагат анестетици, казва още лекарят. Дори и хоботчето да остане в раната, трябва да се отстрани, но не е притеснително, ако това не стане веднага.
  • Колкото по-трудно излиза един кърлеж – толкова по-добре. Това означава, че още не се е нахранил и шансът да е предал болест е минимален, успокоява д-р Маринова. Обратно, ако излезе прекалено лесно, е добре да следим за симптоми.
  • Кърлежът се изважда с дърпане право нагоре, без да се върти, суче, мачка, маже, души, полива и т.н. Не трябва и да се задушава с олио.
  • Достатъчно е да дезинфекцираме мястото след изваждането на кърлежа. Ако е останало хоботчето, е добре все пак да го отстрани лекар, но това не е спешно, казва още експертът.
  • Активното наблюдение на мястото на ухапването за поява на специфичен обрив е силно препоръчително, както и наблюдението за поява на системни симптоми като температура, главоболие, кашлица, неврологични оплаквания.

🔴Катедрата по инфекциозни болести на ВМА има голям опит в лечението на различните форми на Лаймска болест. Специалистите обаче подчертават, че понякога да нужни два до три курса на лечение – първо в болнични условия и след това се продължава с перорална терапия.

В зависимост от оплакванията, стадия и индивидуалните нужди на пациента – понякога прилагаме двойни антибиотични комбинации с много добър ефект, пояснява д-р Маринова. Тя подчертава, че болничното лечение има своите предимства: адекватна и цялостна диагностика, включително и ко-инфекции, проследяване състоянието на пациентите отблизо, наблюдение по време на терапията, както и венозно приложение на медикаменти, което има множество предимства (по-бърз ефект, предвидими концентрации и други).

Как да избегнем ухапване от кърлеж

Препоръчва се носенето на специално непроницаемо облекло от светла материя, затворени обувки и дълги чорапи. Крачолите на панталоните трябва да са пъхнати в чорапите и да са добре завързани. Панталоните и чорапите могат да бъдат импрегнирани с подходяши репеленти или инсектициди (0.5% перметрин).

👉Хубаво е след всяко посещение в ендемичен район да оглеждаме внимателно тялото си за впити кърлежи, които своевременно да се отстраняват. Обикновено кърлежите обичат топло, тъмно и влажно, т.е. навсякъде, където има окосмяване по тялото, особено, ако е по-влажно и по-топло мястото. За съжаление, това са местата, които са трудно забележими, споделя лекарят. Малките деца например задължително трябва да ги оглеждаме след разходка, най-вече косата, по врата и особено момичетата с дълга коса. Там много често има ухапвания от кърлежи, които са трудно забележими. Възможни са ухапвания по краката и абсолютно навсякъде, предупреждава още д-р Маринова.

Коментирай »
Още по темата
Как правилно да извадим кърлеж и кога да потърсим лекар Как правилно да извадим кърлеж и кога да потърсим лекар
Без паника: Ето как да извадим кърлеж и 4 „народни средства“, на които да не вярваме Без паника: Ето как да извадим кърлеж и 4 „народни средства“, на които да не вярваме
Препоръчваме още
ТЕСТ: Какво ти вещае новата година? ТЕСТ: Какво ти вещае новата година?
Диетата и пародонтитът: Режимът на растителна основа е естествена защита от натрупване на зъбна плака Диетата и пародонтитът: Режимът на растителна основа е естествена защита от натрупване на зъбна плака
Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани Предложение за четене: „Липсващото досие“ - трилър от изрелския писател Дрор Мишани
Да се посмеем: Кои са най-големите недостатъци на всяка зодии Да се посмеем: Кои са най-големите недостатъци на всяка зодии
„Коя е билката?“ - лечебните свойства на 17 растения, които можем да открием в България (предложение за четене) „Коя е билката?“ - лечебните свойства на 17 растения, които можем да открием в България (предложение за четене)
Бракът докарва четири килограма отгоре Бракът докарва четири килограма отгоре
Пет причини Лъвовете да са сред най-добрите любовници Пет причини Лъвовете да са сред най-добрите любовници
Най-романтичните дестинации в света Най-романтичните дестинации в света
Съветите на педиатъра: Как да се погрижим за болното дете   Съветите на педиатъра: Как да се погрижим за болното дете  
 „Възход“ – българското ърбън фентъзи, дебют на обещаващ млад автор (предложение за четене) „Възход“ – българското ърбън фентъзи, дебют на обещаващ млад автор (предложение за четене)
Четири безотказни техники, с които се накараш да започнеш диета Четири безотказни техники, с които се накараш да започнеш диета
Три признака, че те обича Три признака, че те обича
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби