Плъховете също имат своята "мадлена на Пруст"

Плъховете могат да формират и извикват спомен за отдавнашно събитие, свързвайки дадена миризма с определено място и среда

Плъховете също имат своята "мадлена на Пруст"

Photo credit: Yura Forrat/pexels.com

Плъховете имат епизодични спомени, като този, който френският писател Марсел Пруст описва със своя сладкиш мадлена. Френски учени са установили това в експеримент, моделиращ за първи път този много специфичен тип спомен, в който миризмата играе ключова роля, предаде Франс прес. 

"И изведнъж възпоминанието изплува", пише авторът на "По следите на изгубеното време", когато вкусът на мадлена, напоена с чай, събужда ярки спомени от детството. 

Въпреки това механизмът на този тип спомен, който свързва физическо усещане с място и контекст, "остава слабо проучен", се посочва в изследването, публикувано в списание "Progress in Neurobiology".  

Авторите му от Центъра за изследвания в невронауката в Лион са се опитали да разберат как т.нар. епизодичен спомен, който се формира в резултат на събитие, а не на обучение, може да се поддържа за дълги периоди.

Епизодичният спомен е за епизод от живота, който е преживян само веднъж и е много личен, обяснява невробиоложката Александра Вейрак. "Често това е миризма, която внезапно отваря вратите на даден спомен, тъй като е емоционално силна", допълва тя. 

Настоящото изследване показва, че плъховете могат да формират и извикват спомен за отдавнашно събитие, свързвайки дадена миризма с определено място и среда. Авторите му са установили също, че тази епизодична памет остава "устойчива" с течение на времето, въпреки че не се споделя еднакво от един индивид на друг.

При плъховете, както и при хората, обонянието има тази особеност, че след като бъде обработена в мозъка, миризмата много бързо достига до зоните, свързани с паметта и емоциите. "Миризмите отварят врати, които другите сетива не могат", казва Вейрак.

Разбирането на този тип спомен при плъховете ще помогне за разбирането му и при хората, за които той е "възможно най-близък до индивидуалната история". 

Тази памет обаче е първата, която се променя при невродегенеративни патологии и с възрастта. "А когато губим личните си спомени, губим част от живота си", отбелязва изследователката. 

Източник: Елена Христова/БТА
Коментирай »
Препоръчваме още
Какъв е идеалният брой любовници Какъв е идеалният брой любовници
Един на всеки 10 души с високо кръвно налягане страда от резистентен на лечение тип хипертония Един на всеки 10 души с високо кръвно налягане страда от резистентен на лечение тип хипертония
Лекарство срещу диабет редуцира риска от дълъг COVID Лекарство срещу диабет редуцира риска от дълъг COVID
Почитаме български светец – покаял се грешник  Почитаме български светец – покаял се грешник 
Литература с високо съдържание на блус ни сервира „певецът на българския къмпинг“ Михаил Вешим (предложение за четене) Литература с високо съдържание на блус ни сервира „певецът на българския къмпинг“ Михаил Вешим (предложение за четене)
Четири подхода, които родителите на успешни деца използват Четири подхода, които родителите на успешни деца използват
ТЕСТ: Колко си добра в леглото? ТЕСТ: Колко си добра в леглото?
Kак да обясним Вселената на дете – геният Стивън Хокинг и дъщеря му Луси ни връщат до началото на света Kак да обясним Вселената на дете – геният Стивън Хокинг и дъщеря му Луси ни връщат до началото на света
Вкусни и здравословни: Любимите малини Вкусни и здравословни: Любимите малини
Франк Тилие разкрива тайните на „Недовършеният ръкопис“ (предложение за четене) Франк Тилие разкрива тайните на „Недовършеният ръкопис“ (предложение за четене)
Предложение за четене: „Форсиране на романа река” Предложение за четене: „Форсиране на романа река”
ТЕСТ: От какво се нуждаеш в живота си? ТЕСТ: От какво се нуждаеш в живота си?
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби