Турбуленциите се усещат по-често и по-силно в самолетите, ето защо

Ръстът в турбуленциите е особено висок над САЩ и северните части на Атлантическия океан

Турбуленциите се усещат по-често и по-силно в самолетите, ето защо

Photo credit: Aleksei Zaitcev/Unsplash

В самолетите все по-често се усеща неочаквано турбуленция през последните четири десетилетия, установи изследване на специалисти от Университета на Рединг във Великобритания, предаде ДПА.

Авторите са установили, че ръстът в турбуленциите е особено висок над САЩ и северните части на Атлантическия океан, но са засегнати и други райони, при маршрути над Европа. Те са анализирали случаи на турбуленция в райони извън тези над планинските масиви, където са очаквани, и които възникват изненадващо по време на полет над открити пространства.

Общата продължителност на тежките турбуленции над северната част на Атлантическия океан се е увеличил с 55 на сто за периода от 1979 г. до 2020 г. Учените прогнозират, че тези случаи ще продължат да нарастват с развитието на климатичните промени. Авторите вече са установили връзката между турбуленциите и климатичните промени в по-ранни изследвания.

Пол Д.Уилямс, един от авторите на изследването, обясни, че климатичните промени водят до затопляне на зоните южно от струйните течения по-често, отколкото северно от струйните течения при обичайната височина на полет на самолетите. По-голямата температурна разлика води до по-резки промени в посоката на вятъра и съответно до повече турбулентност, каза Уилямс.

Всяко допълнително количество въглероден диоксид в атмосферата означава по-голяма температурна разлика в струйните течения, което води до по-силни ветрове и повече внезапна турбуленция, обясни той.

Източник: БТА
Коментирай »
Още по темата
Защо местата ни в самолета не са едно до друго? Защо местата ни в самолета не са едно до друго?
Защо храната в самолета има различен вкус? Защо храната в самолета има различен вкус?
Разкрити авиомистерии Разкрити авиомистерии
Препоръчваме още
„Жената, която обичаше насекоми“ от Селя Ахава (предложение за четене) „Жената, която обичаше насекоми“ от Селя Ахава (предложение за четене)
Осем неща, които да опитате в Нидерландия Осем неща, които да опитате в Нидерландия
Учениците на „мързеливата майка“ (предложение за четене) Учениците на „мързеливата майка“ (предложение за четене)
10 знака, че е време да си направиш хормонални изследвания 10 знака, че е време да си направиш хормонални изследвания
Доза книжен уют с „Чаша, пълна с утеха“ от магьосницата Карън Хокинс (предложение за четене) Доза книжен уют с „Чаша, пълна с утеха“ от магьосницата Карън Хокинс (предложение за четене)
„Homo sapienne“ от една „неочаквана литературна звезда“ (предложение за четене) „Homo sapienne“ от една „неочаквана литературна звезда“ (предложение за четене)
Шакира: Най-важните уроци научих от жени и за тях написах това, което написах, и изпях това, което изпях Шакира: Най-важните уроци научих от жени и за тях написах това, което написах, и изпях това, което изпях
Да сготвим по кралски: Рецептата за френския киш от коронацията на Чарлз III Да сготвим по кралски: Рецептата за френския киш от коронацията на Чарлз III
Три признака, че той е сродната ти душа Три признака, че той е сродната ти душа
"Това е науката. Не отхвърляйте нищо": Видният учен Джордж Гао за COVID-19 "Това е науката. Не отхвърляйте нищо": Видният учен Джордж Гао за COVID-19
В Япония глобяват, ако не си изядеш яденето В Япония глобяват, ако не си изядеш яденето
Какво представлqва хиаталната херния: Симптоми и рискови фактори Какво представлqва хиаталната херния: Симптоми и рискови фактори
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби