Костномозъчните трансплантации при деца – кой се нуждае от тях и как протичат

Най-рисковият период е около 1 месец до възстановяване на функцията на новия костен мозък

Костномозъчните трансплантации при деца – кой се нуждае от тях и как протичат

Photo credit: УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Костномозъчните трансплантации са част от т.нар. клетъчна терапия. Това разясняват от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Това е трансплантация на клетки, които са предшественици на всички кръвни и имунни клетки. Те могат да бъдат взети директно от костния мозък чрез пункции на костите на таза или да бъдат събрани чрез специална апаратура от кръвта, след като преди това е направена стимулация на костния мозък с растежни фактори, което води до „излизането им“ в кръвта.

Тези клетки могат да бъдат взети от друг човек - роднина или съвместим донор (алогенни трансплантации) или от самия пациент в определен етап от лечението му и да бъдат използвани за следващ етап, след т. нар. високодозова химиотерапия с цел по-бързото възстановяване на кръвотворенето след нея и по-малко усложнения при пациента от такова лечение (автоложни трансплантации).

Разлика между автоложните и алогенните костно-мозъчни трансплантации

Основната разлика между автоложна и алогненна трансплантация на стволови клетки е в това кой дарява стволовите клетки.

  • При автоложната за трансплантацията се използват собствените клетки на пациента.
  • При алогенната стволовите клетки са от човек, различен от пациента – или съответстващ донор, или роднина.

При деца с какви заболявания се налага извършването на костно-мозъчни трансплантации?

Алогенни трансплантации се извършват при деца с левкемии и т.нар. болести в резултат на неефективно кръвотворене, които могат да бъдат вродени или придобити, както и при някои вродени метаболитни или имунодефицитни синдроми.

Автоложни трансплантации при деца се прилагат при някои лимфоми и солидни тумори.

Основните етапи на трансплантационния процес за три:

  • Предтрансплантационен етап, който включва намиране на подходящ фамилен или нефамилен донор след специални изследвания, получаване на трансплантата от костния мозък или кръвта, и в редки случаи при деца, от банки за кръв от пъпна връв (предварително събрана от пъпната връв на здрави бебета след раждането им и отделянето на плацентата), подготовка на пациента с изследвания и прилагане на лекарства с цел унищожаване на неговия костен мозък и приемане на новия.
  • Трансплантационен етап – извършване на самата трансплантация, която е с интравенозна манипулация, подобна на кръвопреливане.
  • Посттрансплантационен етап - той е най-важният, пациентът се наблюдава и изследва ежедневно до „приемане“ на присадката и намаляване на всички възможни усложнения. Този етап продължава минимум 6 месеца, като се разделя на ранен – през първите 100 дни след трансплантацията, и късен – до 3-6 месеца след трансплантацията.

Най-рисковият период е около 1 месец до възстановяване на функцията на новия костен мозък. Проследяването на тези пациенти след това е около 5 години.

Photo credit: УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Кога става ясно, че трансплантацията е успешна?

Когато се възстанови костният мозък и няма сериозни, неовладяеми усложнения, тоест след първите 100 дни.

Необходимостта от обезпеченост с обучен персонал  

Това е високоспециализирана и високотехнологична дейност, която се извършва от специално обучени лекари, сестри и биолози, които трябва освен това да натрупат достатъчно опит и да продължават да се обучават и усъвършенстват непрекъснато. Ролята на медицинските сестри е основна и много важна през целия посттрансплантационен период, особено при  грижата за пациента докато е в трансплантационния сектор. Стандартите предполагат една сестра да се грижи за един, максимум двама пациенти, казват още от лечебното заведение. А това означава, че клиниката трябва да разполага с минимум една сестра, която непрекъснато и само да се грижи за пациентите в Трансплатационния сектор.  

По този повод "бащата“ на костномозъчните трансплантации, американецът от Сиатъл Доналд Томас е казал преди 70 г.: "Моето скрито и най-важно оръжие  при трансплантациите са медицинските сестри!"  

Коментирай »
Още по темата
Възстановяват се костномозъчните трансплантации на деца в ИСУЛ Възстановяват се костномозъчните трансплантации на деца в ИСУЛ
Препоръчваме още
Куче-герой прави сърдечен масаж на „колегите си“ от полицията Куче-герой прави сърдечен масаж на „колегите си“ от полицията
Шест причини да си по-щастлива без гадже  Шест причини да си по-щастлива без гадже 
Ежедневните навици, които „убиват“ сърцето Ежедневните навици, които „убиват“ сърцето
Френски маникюр срещу чупещи се нокти Френски маникюр срещу чупещи се нокти
Каква е ролята на силиция за здравината на костите и как да си го набавим Каква е ролята на силиция за здравината на костите и как да си го набавим
Шест любими храни, които почти не съдържат захар Шест любими храни, които почти не съдържат захар
Секс по време на пандемия: Правила за безопасност Секс по време на пандемия: Правила за безопасност
Най-опасните пози в секса Най-опасните пози в секса
Диета при подагра: Да забравим за храните от „червената зона“ Диета при подагра: Да забравим за храните от „червената зона“
Какво прави жените щастливи Какво прави жените щастливи
Проучване: Телесната миризма влияе позитивно на социалната фобия Проучване: Телесната миризма влияе позитивно на социалната фобия
Никога не прави това на работа Никога не прави това на работа
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби